Tweeter button Facebook button

Žítkovské bohyně – audiokniha

flattr this!

Žítkovské bohyně jsou jednou z nejúspěšnějších českých knih roku 2012. Její příběh je dojemný, silný a stále živý. Tématem totiž není nic vzdáleného, ale naopak něco velmi blízkého. Naše lidské svědomí, naše nedávná minulost.

Na Žítkovských bohyních si můžete vzít, co chcete. Buď ji lze číst jako příběh o ženské síle, nebo příběh o lidské závist a nebo o temné době, kterou si mnoho z nás ještě velmi dobře pamatuje. Všechny tyto tři příchutě spojuje v jeden skvěle chutnající koktejl, který se vymyká žánrům i standardům české literatury.

Žítkovské bohyně jsou opravdu výjimečné. Kateřina Tučková opět vypráví historii, kterou by leckdo nejraději zapomněl. Žítkovské bohyně byly vědmy, které působily na česko-slovenském pomezí po staletí. Léčily různé nemoce a byly opředeny bájnou pověstí. Hodně z jejich schopností byla čirá mazanost, ale lidem to pomáhalo a svým bohyním byli vděčni. S vděkem ale přichází i závist. A se závistí přichází zlo. Zlo, které se opírá o dobu, která „bohovství“ ani trochu nepřeje.

Audiokniha Žítkovské bohyně je nezkrácenou verzí knihy v délce dvanácti a půl hodin. Tereza Bebarová a Miroslav Táborský, kteří knihu namluvili, odvedli velmi jemnou a skvělou práci. Tam, kde je třeba něha a jemnost, je něha a jemnost. Tam, kde je třeba ráznější dikce se jí dočkáme. Je radost poslouchat to, co jste si při čtení mohli jen domýšlet. Ani paní Bebarová, ani pan Táborský z toho neudělali vlastní „one man show“. Své hlasy propůjčili příběhu citlivě a mimořádně vkusně. Interpretace je skutečně výborná a oba protagonisti si zaslouží úctu a respekt.

Špatně namluvená audiokniha totiž dokáže literární předloze ublížit. Jsem toho názoru, že audioverze Žítkovských bohyň stvrzuje místo knihy v českém literárním nebi. Místo, které si kniha zasloužila sama o sobě. Místo, které jí už nikdy nikdo nevezme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>